A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Манченківська загальноосвітня школа I-III ступенів Люботинської міської ради Харківської області

Сторінка медичної сестри

Сестра медична

Подорожна Ольга Олексіївна

Коронавірус з Китаю – що це таке, симптоми, профілактика.

Що таке коронавірус

Є ціла сім'я коронавірусів. Вони викликають захворювання і втварин, і птахів. SARS, приміром, також був коронавірусом. Коронавірус— цевзагалі цікава річ, і він містить усобі якживі, так і неживі частинки. Всі віруси створені зклітин, які також мають здатність відтворюватись, просто інакше, ніж інші організми.

Щоб підхопити коронавірус, спочатку мимаєте ввійти вконтакт зним. Вірус може передаватись повітряно-крапельним шляхом— через кашель тачхання, атакож фізичний контакт із зараженими людьми, абож торкаючись поверхні, деперебувають віруси, якщо перш ніж помиєте руки, потягнете їх доноса чирота. Як тільки вірус потрапляє уваше тіло, він починає працювати, встромляє унеї свої рецептори. Виможете уявити собі ці рецептори увигляді ніжок, кожна зяких є клітиною-ключем, аваша клітина— замком. Як тільки вірус підбирає «ключ», що підходить довашого«замка», він входить уклітину. І так отримає доступ доусього механізму роботи клітини. Оскільки клітини руйнуються та відмирають, у тілі виникає імунна реакція. Все церазом створює симптоми, які випочинаєте відчувати. Увипадку зкоронавірусом цеголовний біль, нежить, кашель, озноб, біль угорлі тагарячка, через що і так складно відслідкувати і зрозуміти цюхворобу— всі ці симптоми дуже поширені, ми відчуваємо їх весь час під час сезону грипу чипри звичайній застуді. Аби зрозуміти, щоце ніщо інше, якуханський коронавірус, необхідно пройти професійний тест улабораторії, дедослідять склад вашого слизу такрові.. Виможете відчувати слабкість і втому, оскільки ваше тіло ставить собі впріоритет боротьбу з вірусами, замість займатись рутинною роботою. Водночас виможете відчувати біль у кістках, адже вони виробляють більше лейкоцитів.

Отже, наша головна лінія захистуце імунна система. Таось хитрість утому, що імунна система невиявляє вірус одразу. Ось чому в тіла йде так багато часу нате, щоб побороти вірус, якого доти стає дуже багато. Тож коли люди підхоплюють коронавірус, ваша здорова імунна система має тижні нате, щоб його побороти. Проблеми утих, укого імунітет знижений, асаме в літніх чидуже юних людей. Уханський коронавірус особливо вражає старших людей, тому що з віком імунна система стає менш ефективною і уповільнюється. Оскільки вірус продовжує поширюватись, аклітини— вмирати, ваша імунна система може здати. ож найбільші ризики влюдей зослабленою імунною системою. Танавіть при цьому варто сказати, що рівень смертності коронавірусу порівняно невисокий.

Як захиститись від коронавірусу:

Аби захиститися, медики рекомендують:

- часто та ретельно мити руки милом та водою;

- не торкатися брудними руками очей, носа чи рота;

- уникати тісного контакту з хворими людьми.

Якщо у вас є симптоми гострої респіраторної інфекції, аби запобігти зараженню інших:

- залишайтеся вдома, якщо захворіли;

- уникайте тісного контакту з іншими людьми;

- прикривайте рот і ніс тканиною під час кашлю і чхання, а опісля ретельно мийте руки;

- провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні;

Людям, які зараз перебувають поблизу зони розповсюдження вірусу, радять:

- підтримувати гігієну рук;

- уникати відвідування ринків тварин та птахів;

- уникати відвідування хворих;

- звернутися до лікаря у разі появи симптомів – кашлю, лихоманки чи труднощів з диханням;

- телефонувати заздалегідь, перш ніж їхати до лікарні.


В Україні триває спалах кору - одного з найбільш заразних захворювань відомих у світі. Департамент охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації повідомляє, що захворюваність на кір по Харківській області зростає !!!!!

В рамках виконання Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 №1645-ІІІ для недопущення подальшого розповсюдження корової інфекції та виникнення спалаху рекомендує дотримуватись наступних обмежувальних протиепідемічних заходів :

1. Визначити стан щепленості проти кору або провести стан напруженості імунітету до кору, за необхідністю провести вакцинацію комбінованою вакциною.

2. Ізоляція хворих від здорових у перші часи захворюваності при виявленні таких ознак: підвищення температури, сильний головний біль, нежить, відсутність апетиту та слабкість.

3. Обмежити контакт з вогнищем захворюваності. Уникати проведення масових заходів, перебування дітей в місцях великого скупчення людей.

4. Проводити регулярне наскрізне провітрювання приміщень та часте вологе прибирання приміщень.


Обережно! Вірусний гепатит А

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ГЕПАТИТ А

Гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом. Тобто ви можете заразитись гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини. Як повідомляє Всесвітня організація здоров'я, спалахи хвороби, коли інфікування відбувалось через воду, фіксуються нечасто.

В домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім'ї. Тому гепатит А часто називають хворобою брудних рук.

Вірус гепатиту А також може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.

ГЕПАТИТ А: СИМПТОМИ

Симптоми гепатиту А можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формі. Найчастіше це:

· підвищена температура,

· слабкість,

· відсутність апетиту,

· діарея,

· блювота,

· неприємні відчуття в животі,

· сеча стає темнішою,

· пожовтіння шкіри і білків очей.

Варто зауважити, що при гепатиті А не завжди проявляються абсолютно усі симптоми, вказані вище. Наприклад, у інфікованої людини може бути абсолютно нормальна температура тіла чи звичний колір сечі.

Симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. Більше того, у дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%.

У дорослих симптоми проявляються у більш складній формі, а жовтуха з’являється у 70% випадків. Важка форма хвороби і летальні наслідки найчастіше фіксуються у осіб, яким понад 65 років.

Іноді відбуваються рецидиви гепатиту А. Так, у людини, яка щойно одужала, знову з’являються симптоми хвороби. Проте після ще одного епізоду хвороби настає одужання.

Інкубаційний період гепатиту – 14–28 днів.

ГЕПАТИТ А: ХТО В ЗОНІ РИЗИКУ

За даними ВООЗ, найчастіше гепатит А з’являється у дітей раннього віку. Однак захворіти може кожен. Основні фактори ризику – це погані санітарні умови, відсутність очищеної води, прийом рекреаційних препаратів, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю.

ПРОФІЛАКТИКА ГЕПАТИТУ А

Оскільки гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом, то перш за все вберегти від хвороби допоможе дотримання санітарних норм.

Профілактика гепатиту А включає:

1. Правила особистої гігієни

Обов`язково мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.

2. Споживання кип’яченої води

Перед вживанням кип’ятіть воду впродовж 10 хвилин, а потім дайте їх відстоятися.

3. Чисті фрукти і овочі

Ретельно мийте овочі та фрукти перед вживанням.

4. Відмову від самолікування

Лише лікар може підтвердити діагноз гепатиту А і надати рекомендації щодо лікування.

На сьогоднішній день також існує вакцина, яка може надати додатковий захист від гепатиту А.

 

Спалах кору в Україні: що треба знати про хворобу
і як захистити себе

В Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІРУС КОРУ

Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Кір— одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі

9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

Кір має серйозні ускладнення

Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

Усі діти тадорослі, які не робили щеплення, під загрозою

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Ліків від кору не існує

Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.

ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ КОРУ

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

2 дози вакцини захищають від кору

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

· Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.

· Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу.

· Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.

· Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.

· Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.

· Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.

· Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору

Колективний імунітет потрібен нам усім

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.



 


Правильне дитяче харчування ґрунтується на принципах здорового, збалансованого раціону, адже, по-перше, дитячий організм росте і розвивається, а по-друге, діяльність дитини пов'язана зі значною розумовою активністю, а ці процеси є дуже енергозатратними і вимагають насиченого і якісного раціону. Правильне харчування для школярів також має включати групи продуктів, багатих вітамінами, мінералами і мікроелементами, щоб насичувати молодий організм усім необхідним для розвитку як фізичного, так і розумового.

Правильне харчування школярів має здійснюватися 4-5 разів на день, при цьому дієтологи рекомендують включати в раціон дітей гарячі страви на сніданок, обід і вечерю .Учні, які не споживають під час навчального дня гарячу їжу, швидше стомлюються, частіше скаржиться на головні болі, втому, на болі в шлунку, поганий присмак у роті, поганий настрій і знижену працездатність. До того ж, згідно зі статистикою, хвороби шлунка серед дітей шкільного віку займають друге місце після захворювань опорно-рухового апарату.

Словом, все більше фактів говорить на користь обов'язкового гарячого харчування для всіх школярів під час їх перебування в школі. Правильне харчування дітей в школі виключає жирні смажені страви, занадто гостру солону їжу, а також використання тугоплавких жирів (свинячого, качиного, гусячого, баранячого та маргарину). Якщо біля школи є магазин або кіоск, дитина може купувати на перервах різну шкідливу їжу – чіпси, сухарики, газовану воду і т.п. Постарайтеся захистити його від цього: поясніть, що така їжа шкідлива; попросіть вчителя, щоб він не пускав дітей в магазин; якщо потрібно – обмежте кишенькові гроші.

Харчування дітей у школі – досить актуальна проблема для багатьох батьків. Навіть якщо школа, в якій навчається ваша дитина, забезпечує харчування в їдальні, не потрібно перекладати відповідальність за раціон школяра на вчителів. Завжди стежте що, де і коли їсть ваше чадо

Для зростаючого організму обов'язкові молоко, сир, сир, кисломолочні продукти - джерела кальцію і білка. Дефіцит кальцію і фосфору також допоможуть заповнити рибні страви. Як гарнір краще використовувати не картоплю чи макарони, а тушковані або варені овочі (капусту, буряк, цибуля, морква, бобові, часник і капусту). За день школярі повинні випивати не менше двох літрів рідини, але не газованої води, а фруктових або овочевих соків.

Харчування школяра має бути збалансованим. У меню школяра обов'язково повинні входити продукти, що містять не тільки білки, жири і вуглеводи, а й незамінні амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінерали й мікроелементи. Ці компоненти самостійно не синтезуються в організмі, але необхідні для повноцінного розвитку дитячого організму. Співвідношення між білками, жирами і вуглеводами має бути 1:1:4.

Калорійність раціону школяра повинна бути наступною:

7-10 років - 2400 ккал

14-17 років - 2600-3000 ккал

Якщо дитина займається спортом, вона повинна отримувати на 300-500 ккал більше.



 

Педикульоз: що потрібно знати і як вберегтися

Педикульоз – це паразитарне захворювання шкіри, збудником якого є людська воша

Ураження вошами (педикульоз) є достатньо поширеною хворобою, особливо серед дітей молодшого шкільного віку. Потовиділення в області голови людини створює вологе середовище, яке, на жаль, є сприятливим для існування та розмноження вошей.

Головні воші – це невеликі безкрилі комахи, які живуть у волоссі людини. Вони знаходяться, переважно, у найтепліших ділянках на голові людини – наприклад, за вухами або на потилиці.

Що необхідно знати батькам?

1. Воші паразитують на людині, харчуються її кров'ю, самки відкладають 3-7 яєць-гнид на день, які приклеюються до волосся.

2. Паразит любить чисте нефарбоване волосся і здорову кров.

3. Дорослі воші живуть 27-30 днів.

4. Стрибати ці паразити не вміють, вони здатні тільки повзати.

5. Від моменту зараження до перших ознак педикульозу в дітей може пройти кілька тижнів.

6. Поширені симптоми вошей: свербіж шкіри у місцях укусів, дрібні сіро-блакитні цятки на шкірі, гниди у волоссі.

7. Якщо ви виявили у дитини воші, причина, швидше за все, полягає у тісному контакті з носієм у черзі магазину, громадському транспорті, басейнах, спортивних роздягальнях, туалетах тощо.

8. Воша може 2-3 дні чекати нового господаря на речах (подушці, гребінці, рушнику).

Чим лікувати педикульоз у дітей?

Лікування включає:

1. Механічний спосіб (використовується при незначному ураженні). Цей спосіб полягає в наступних заходах: стрижка і збривання волосся, вичісування комах і гнид густим гребінцем ( перед вичісуванням волосся миють, ополіскують 5-10 % розчином оцту).

2.Хімічний спосіб. Застосування лікарських засобів (Ніттіфор, Пара-Плюс, Хігія ,Параникс, Лавінал, Хедринг , та ін.). Нанесіть на волосся один із цих препаратів, зав’яжіть голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримайте відповідний час, згідно з інструкцією. Після чого промийте волосся водою з шампунем і нанесіть теплий 5- 10% столовий оцет, зав’яжіть голову, витримайте ще 30 хвилин, прополощіть у проточній воді, після чого вичешіть густим гребінцем загиблих вошей та гниди.

Профілактика педикульозу: як уникнути повторного зараження

Воші можуть якийсь час жити на предметах користування. Тому разом з процедурою виведення доведеться зробити ще дещо.

· Оброби гребінець.Можна тим же засобом, що і волосся. Поклади в пакет всі гребінці на півгодини, потім гарненько вимий водою з милом. Добре, якщо у кожного члена сім'ї буде свій гребінець.

· Не забудь про шпильки і резинки.Їх теж бажано обробити або ж випрати з милом. Пластикові обручі та шпильки оглянь і протри вологими серветками.

· Головні убори і шарфики також треба випрати.А краще і одяг, у якому останнім часом ходила дитина, відправити у прання.

· Якщо виріб прати не можна,поклади його в морозильну камеру на ніч. Цього часу вистачить, щоб знищити паразитів.

· Пропрасуйпостільну білизну і наволочки. Або ж можна просто відправити ліжко в пральну машину. Після прання прасувати не потрібно. Воші не виживуть, навіть якщо прати на невисоких температурах.

Після відвідин потенційно небезпечних місць (табір, басейн, дитячі розважальні центри) звертай увагу на поведінку сина чи доньки, у дівчаток - перевіряй довге волосся (під резинками, у пучках).

Педикульоз – це таке саме захворювання, як і будь-яке інше. Воно не знає ні державних, ні соціальних кордонів. Це наша спільна проблема.

 

В Україні триває спалах кору - одного з найбільш заразних захворювань відомих у світі. Департамент охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації повідомляє, що захворюваність на кір по Харківській області зростає !!!!!

В рамках виконання Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 №1645-ІІІ для недопущення подальшого розповсюдження корової інфекції та виникнення спалаху рекомендує дотримуватись наступних обмежувальних протиепідемічних заходів :

1. Визначити стан щепленості проти кору або провести стан напруженості імунітету до кору, за необхідністю провести вакцинацію комбінованою вакциною.

2. Ізоляція хворих від здорових у перші часи захворюваності при виявленні таких ознак: підвищення температури, сильний головний біль, нежить, відсутність апетиту та слабкість.

3. Обмежити контакт з вогнищем захворюваності. Уникати проведення масових заходів, перебування дітей в місцях великого скупчення людей.

4. Проводити регулярне наскрізне провітрювання приміщень та часте вологе прибирання приміщень.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень